in

MemnunumMemnunum Memnun DeğilimMemnun Değilim

2019’un En İyi 5 Protein Tozu

Protein Tozu Neden Önemli?

Proteinler vücudun yapı taşları arasında yer alır. Özellikle kasların yapısında görev alır, onların beslenmesini ve tamir edilmesini sağlar. Sporcular için vazgeçilmez olan besin takviyeleri arasında her zaman ilk sıradadırlar. Spor yaparken harcanan protein miktarını takviye etmek önemlidir. Eğer yeterli miktarda alınmıyorsa vücut depoladığı proteini kullanır. Kaslar içinde yoğun olarak depolanan protein kullanıldığı zaman, kas hacmi azalır ve güçte düşüş yaşanır. Bunun yaşanmaması için spor yapanların ya da yeterli protein alamayanların mutlaka kullanması gereken supplementler arasındadır. Peynir altı suyundansüttenyumurtadan ve soyadan elde edilen farklı emilim hızına sahip çeşitleri mevcuttur.


Protein Tozu Zararlı Mı?

Kas geliştirme ilaçları biyolojik yollardan üretilen ve besin takviyesi denen ilaçlardır. Kimileri için ilaç demek yanlıştır çünkü supplement adı verilen bu moleküller aslında birer besindir. Besinlerin temelini oluştururlar. Bazı yöntemler ile filtre edilerek doğal besinlerden üretilirler. Dünyadaki sağlık örgütleri tarafından gerekli testler yapıldıktan ve onaylar alındıktan sonra pazara sürülürler. Doğru kullanıldıkları zaman marketlerde satılan paketli ürünlerden farklı değillerdir. Doğru zamanda ve kararında kullanıldığı zaman zararları yoktur. Aksine faydaları vardır. Whey proteinler, çoğu doktor ve sağlık araştırmacıları tarafından spor yapan kişilere tavsiye edilmektedir. Günlük yaşantıda insanların çoğu ihtiyaçları olan protein miktarını alamamaktadır. Hatta bu miktarın çok uzağında kalmakta ve kas kütlelerini kaybetmek durumunda kalmaktadır. Masabaşı çalışan kimseler için yeterli protein almamak kaslarını çalıştırmıyor olsa da yorgunluk demektir. Protein yerine tercih edilen karbonhidratlar ya da kafein bir süre vücudu idare etse de stoklar bittiğinde vücut daha fazlasını ister. Takviye yapılmazsa daha bitkin duruma düşer.

👉  Scitec Whey Professional Whey Protein İncelemesi
En İyi Protein Tozu

En İyi 5 Protein Tozu

Protein tozu kullanımı günümüzde oldukça yaygın hale geldi. Günden güne artan talep ile büyümeye devam eden pazardan pay kapmak isteyen üreticiler yeni araştırmalar yapmaya ve yeni teknikler kullanarak daha kaliteli ürünler üretmeye başladılar. Piyasanın köklü firmalarının karşı atağı ile birlikte kalite yükseldi ve fiyatlar düşmeye başladı. Ülkemizdeki fiyatlar Avrupa ve Amerika’ daki kadar uygun olmasa da protein tozlarına önceki yıllara göre daha kolay ulaşılabildiğini görüyoruz. Yerli üretim yaparak ya da ortaklık kurarak piyasaya giren Türk firmalarının da yer aldığı ülkemizde satılan protein tozlarını araştırdık. İşte en iyi 5 protein tozu…

1. Weider Premium Whey Protein

Sektörün önde gelen üreticilerinden olan Weider, rakiplerine göre biraz pahalı olsa da içeriği ve yaptığı olumlu etki sebebiyle oldukça övgü alıyor. Alman menşeili firma, protein tozunu üretirken düşük ısı, yüksek basınç altında üretim yapıyor ve ürünün doğal yapısı bozulmuyor.%20 izole protein, %60 konsantre proteinden oluşan ürünün yapısında yüksek miktarda BCAA ve Glutamin bulunuyor. Bir ölçek Weider Premium Why Protein (30gr) içinde 23 gr protein, 3.1 gr karbonhidrat, 1.1 gr lif, 1.6 gr yağ bulunuyor. Ayrıca bir serviste 2.000 mg Glutamin içeriği dikkat çekiyor.

Weider Premium Whey


2. Muscletech Iso Zero İzole Protein

Musletech firması sektörde önde gelen firmalar arasında yer alıyor. Profesyonel vücut geliştirme sporcularına yönelik ürünleriyle tanınan firmanın bu ürünü de bazı özellikleriyle diğerlerinden ayrılıyor. Bu özelliklerin başında servis başı %80 protein oranı geliyor. Bir ölçek bir porsiyon olarak kabul ediliyor ve bir porsiyonda (32 gram) 25 gr protein, 1.5 gr karbonhidrat, 120 mg kalsiyum135 mg sodyum ve sindirime yardımcı enzimleriçeriyor. Sıkı diyet yapan kişiler için oldukça uygun olan ürünün içeriğinde yağ ve şeker bulunmuyor.

Muscletech NitroTech %100 Whey Gold

 


3. Optinum Nutrition Gold Standart Whey

Optimum markası hem kalitesiyle hem de fiyatıyla son dönemin en popüler protein tozları arasında ilk sırada yer alıyor. Ürünün içinde BCAA molekülleri ve çeşitli amino asitler yer alıyor. Spora yeni başlayanların sadece bu ürünü kullandıkları takdirde başka ürün kullanmalarına gerek kalmıyor. Bir porsiyonda (30 gram) 23.9 gr protein, 1.2 gr şeker, 0.6 gr lif ve 1.1 gr yağ içeriyor. Peynir altı suyundan üretilen ve kimyasal katkı maddeleri içermeyen ürün, konsantre ve izole edilmiş protein sunuyor. Çilek, muz, çikolata, vanilya, kurabiye ve çilek-muz karışık aroma seçenekleriyle alınabiliyor.


4. Hardline Whey 3 Matrix

Yerli markalardan olan Hardline, sektöre gireli uzun süre olmamasına rağmen kendine yer edinmeyi başardı. Ortaya koyduğu başarılı ürünleriyle kullanıcılarının olumlu yorumlarını alarak köklü firmaların rakibi haline geldi. Whey 3 Matrix ismini verdiği ürün, 3 farklı teknikle üretilen Whey proteini bir arada sunmaktadır. Hidrolize, izole ve konsantre yöntemlerle üretilen protein tozları, farklı sürelerde kana karışarak vücudu beslemeye bakar. Bu üründe üçünün bir arada olması onu rakiplerine göre avantajlı kılıyor. Ölçeği biraz küçük olduğu için iki ölçek bir porsiyon kabul ediliyor. Bir porsiyonda (44 gram) 35.3 gr protein, 2.4 gr yağ, 2.6 gr karbonhidrat bulunuyor. Tatlandırıcı olarak aspartam kullanılmayan ürünün çikolata, çilek ve sahlep aroma seçenekleri mevcut. Çilek ve sahlep aroması olanlarda bir porsiyonda 38.3 gr protein içeriği olduğunu ekleyelim.

Hardline Whey 3 Matrix

5. Nutrade Premium İsolate

Almanya menşeili firma olan Nutrade, ilk olarak ülkemizde satılmaya başlayan firmalar arasında yer alıyor. Bunun sebebi ortaklarından birinin Türk olması… İzole süt proteininden üretilen üründe yüksek BCAA amino asitleri bulunuyor. Aspartam ve Gluten içermeyen ürünün iki ölçeği bir porsiyon kabul ediliyor. Bir porsiyon (30 gram) üründe; 23.1 gr protein, 1.5 gr yağ, 2 gr karbonhidrat ve 0.7 gr lif bulunuyor. Çikolata veya çilek aromasıyla alınabilen ürün sıfıra yakın laktoz değeriyle dikkat çekiyor.

Nutrade Whey Premium İsolate

Dipnot

Yukarıdaki protein tozları ülkemizde satılan ve herkes tarafından rahatça ulaşılabilen tozlardır. Amerika ve Avrupa’ da daha kaliteli protein tozları mevcuttur. Ayrıca seçilen 5 protein tozunu seçerken başlangıç, orta seviye ve ileri seviye kullanımı için uygun olmasının kriterler dahilinde olduğunu belirtelim.

Ne düşünüyorsun?

2 puan
Upvote Downvote

Yazar: admin

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

QNT Light Digest Whey Protein Tozu İncelemesi

2019’un En İyi 5 Gainer (Karbonhidrat) Markası