in

MemnunumMemnunum Memnun DeğilimMemnun Değilim

Kas ve Vücut Geliştirme Takviyeleri

Kas ve Vücut Geliştirme Takviyeleri

Günümüzde pek çok insan sağlam ve fit bir vücuda sahip olmayı ister. Pek çok kişi kas yapmak için çeşitli yollara baş vurmaktadırlar. En hızlı kas yapma yöntemleri arasında yer alan vücut geliştirmede ilaç kullanımı yöntemi günümüzde sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Zararsız vücut geliştirme ilaçları en çok kullanılan ilaçlar arasında yer alır. Bu içeriğimizde kas geliştirici tozlar ve vücut gelişiminde yararlı olan ilaç çeşitlerinibulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kas ve Vücut Geliştirme Takviyeleri

Vücut Geliştirmede İlaç Kullanımı

Vücut geliştirme sporunun yaygınlaşması ve insanların kas yapma isteği 2. Dünya Savaşı‘ ndan sonra olmuştur. Soğuk savaş denen bu dönemde Amerika ve Rusya tüm spor alanlarında en iyisi olmak için çabalamışlardır. Vücut geliştirme sporu ve kas yapma da buna dahil olunca yeni antrenman programları, farklı hareketler ve vücut geliştirme ilaçları işin içine girmiştir.

Önceleri ulaşması zor olan ilaçlar günümüzde büyük bir pazar oluşturmaktadır.Teknolojinin gelişmesi bu alandaki araştırmaları arttırmış ve moleküler düzeyde çalışmalar yapılarak yeni ilaçlar geliştirilmiştir. Vücut geliştirme ve kas yapılarının çalışma prensibi detaylıca incelenerek gelişmesine ve hacim kazanmasına yardımcı olacak farklı ilaçlar piyasadaki yerini almıştır.

Kas ve Vücut Geliştirme Takviyeleri

Eski zamanlarda vücut  protein tozları bilinen en etkili ilaç olarak kullanılmıştır. Vücut geliştirme sporunun dünyada ün kazanması ve daha çok insanın bu sporla ilgilenmeye başlamasıyla rekabet ortamı artmış ve farklı yöntemler uygulamaya konulmuştur. Bunların ilki steroidlerdir. Vücudun steroidlere verdiği inanılmaz tepkiyi görenler onları kullanarak çok daha iri kaslara sahip olabiliyordu.

Yapılan araştırmalar steroidlerin vücuda çok zararlı olduğunu gösterdi. Onlara olan ilgi azalmış olsa da günümüzde hala yaygın olarak kullanımı devam etmektedir.

Evde vücut geliştirme olanağı olan kişiler, kas yapma ve vücut geliştirme egzersizlerini evlerinde deneyebilir, vücut çalıştırma programı sayesinde spor salonunaihtiyaç kalmadan gerekli verimi alabilir. Türkiye vücut geliştirme sporcularının uyguladığı kas yapma egzersizlerini internet sayesinde her yerden izleyebilir ve okuyabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız en iyi vücut geliştirme ilaçlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Bu ilaçları kullanmadan önce kesinlikle uzman birisine görünmelisiniz.

Kas ve Vücut Geliştirme Takviyeleri

Kas Geliştirme İlaçları

Vücut geliştirme programı ve kas geliştirmede kullanılan ilaçları ayrı başlıklar halinde inceleyerek hangi ilacın hangi etkiyi yaptığını daha detaylı anlatacağız. Buna geçmeden önce supplement adı verilen ilaçların tamamen biyolojik maddelerden üretildiğini ve doğru kullanıldığında zararlı olmadıklarını belirtelim. Steroid gibi kimyasal maddeler nasıl kullanılırsa kullanılsın vücudun hormonal dengesini bozan ve uzun vadede hasara yol açan ilaçlardır. Bunlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.


1. Protein Tozları

Proteinler vücudun yapı taşları arasında yer alır. Özellikle kasların yapısında görev alır, onların beslenmesini ve tamir edilmesini sağlar. Sporcular için vazgeçilmez olan besin takviyeleri arasında her zaman ilk sıradadırlar. Spor yaparken harcanan protein miktarını takviye etmek önemlidir. Eğer yeterli miktarda alınmıyorsa vücut depoladığı proteini kullanır. Genelde kaslar içinde yoğun olan protein yakılınca kas hacmi azalır ve güçte düşüş yaşanır. Bunun yaşanmaması için spor yapanların ya da yeterli protein alamayanların mutlaka kullanması gereken supplementler arasındadır. Peynir altı suyundan, sütten, yumurtadan ve soyadan elde edilen farklı emilim hızına sahip çeşitleri mevcuttur. Ayrıca piyasada bu çeşitlerin belli oranda karıştırılarak elde edildiği kompleks adı verilen karışımlar bulunmaktadır.

Kas ve Vücut Geliştirme Takviyeleri

👉  2019'un En İyi 5 Protein Tozu

2. Amino Asitler

Proteini oluşturan moleküllerdir. Olmazsa olmazlar arasında yer alırlar. Çok fazla çeşitleri olanamino asitlerin 20 çeşidi proteinleri oluşturanlardır. Bunlar arasında 10 çeşit ise temel amino asitler olarak sayılırlar ve vücutta yeterli miktarlarda sentezlenemezler. Mutlaka dışarıdan alınması gereklidir. Besin takviyesi olarak alınan amino asitler protein sentezini arttırırlar. Gelişmeyi ve büyümeyi tetikleyerek hızlı sonuçlar almayı kolaylaştırırlar. Protein tozunun bir önceki evresi gibi düşünülebilir. Amino asit takviyesiyle vücudun proteini üretmesi sağlanır. Piyasada toz ya da tablet şeklinde farklı gramajlarda satılmaktadır.

Kas ve Vücut Geliştirme Takviyeleri

3. Karbonhidrat Tozları

Karbonhidratlar basit şekerlerdir. Yapı taşı olan glikoz, vücudun ihtiyacı olan temel enerjinin üretimini sağlar. Karbonhidrat yeterli değilse vücudun enerjisi de yeterli olmayacaktır. Hücrelerin ve organların düzgün çalışması için gerekli olan ve vücutta en çok bulunan üçüncü besin türüdür. Spor yapanların olmazsa olmazları arasında yer alır. Yediğimiz besinlerin çoğunda bulunduğu için dışarıdan takviye edilmesine pek ihtiyaç duyulmaz. Sıkı diyet yapan profesyonel sporcular ya da kilo almak isteyen kişilerin genelde tercih ettiği besin takviyesidir. Piyasada genelde toz halinde satılırlar. Kilo aldırıcı adıyla satılan ürünlerinde ağırlıklı olarak karbonhidrat olmak üzere, proteinmineral ve vitamin içeriği de mevcuttur.

Kas ve Vücut Geliştirme Takviyeleri

4. Kreatinler

Bir çeşit amino asit olan Kreatin, vücutta böbrek, karaciğer ve pankreasta sentezlenebilen bir besindir. Salgı bezlerinde doğal olarak üretilir ve genelde kaslarda depolanır. Kreatin ATP üretiminde, yani enerji ihtiyacına cevap istendiği durumlarda devreye girer. Örneğin ani koşmak gerektiğinde ya da hızlı tempo geçişlerinde patlama etkisi yaparak kaslara gerekli enerjiyi verirler. Bir nevi kasların içindeki küçük bataryalardır. Normal bir insanın günlük ihtiyacı 1-2 gram civarındayken sporcularda bu miktar 5-6 gram seviyelerindedir. Vücut bu miktarı üretemeyeceği için dışarıdan alınması gerekir. Sadece beslenerek alınması durumunda 1 kg et tüketildiğinde yalnızca 1 gr Kreatin alınabildiği için supplement olarak almak tercih edilir. Kreatin kullanan kişinin antrenmanlarda güç kaybı yaşaması önlenir. Önceki antrenmandan yorgun olan kaslara kreatin depolanarak antrenman temposunun korunması ve dayanıklılık sağlanır.

Kas ve Vücut Geliştirme Takviyeleri

5. BCAA

Diğer bir amino asit çeşidi olan BCAA’ nın açılımı Branced Chain Amino Acids (Dallanmış zincirli amino asitler) manasına gelir. Yukarıda bahsettiğimiz insan vücudunun üretemediği mutlaka dışarıdan alması gereken lösin, izolösin ve valin amino asitlerini içerirler. Bunları alabilmek için hayvansal gıdaların tüketilmesi esastır. Amino asitlerin özel olarak ayrıştırılmış 3 molekülünden oluşan bu takviye, spor yaptıktan sonra tüketilen vücut kaynaklarının hızlıca doldurulmasını ve kaslarda yıkım adı verilen olgunun önüne geçilmesini sağlar. Ayrıca büyüme hormonu salgılanmasını arttırarak, kasların hızlı onarılmasına ve kemik dokusunun yoğunlaşmasına yardımcı olurlar. Büyüme hormonu salgısı vücudun dayanıklılığını arttıran hormon olduğu için önemlidir.

Kas ve Vücut Geliştirme Takviyeleri

6. Karnitin (Yağ Yakıcılar)

Yağ yakıcı olarak bilinirler. Bir çeşit amino asit olan karnitin, yağ hücrelerini enerjiye çeviren ve gerekli enerji ihtiyacını buradan karşılamaya yarayan moleküllerdir. Normalde insan vücudunda günlük 20-25 mg yeterli gelirken yoğun spor yapanlarda ve stres altındaki durumlarda bu miktar 50-60 kat artarak 1000-1200 mg seviyesine çıkabilir. Böyle durumlarda takviye edilmesi gereklidir. Yetersiz karnitin ihtiyacı, kaslardaki proteinler parçalanarak üretilir. Bu kasların erimesi demektir. Yeterli alındığı zaman yağsız kas kütlesi gelişimi, yağ dokusunun azalması, dayanıklılık sağlayarak yorgunluk ve bitkinlik hissi yaşanmasını engeller. Hücrelere taşınan oksijen miktarını arttırarak kaslardaki yenilenmeyi hızlandırır. Piyasada sıvı, tablet ve toz şeklinde bulunurlar.

Kas ve Vücut Geliştirme Takviyeleri

7. Glutaminler

Önemli aminoasitler arasında yer alan moleküllerdir.Salgı bezleri tarafından salgılanıyor olsa da son yıllarda yapılan araştırmalar diğer amino asitlere göre kas korunumu bakımından çok önemli olduklarını ortaya çıkarmıştır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu Glutamin, genelde kaslarda depolanır ve bağırsaklar tarafından da kullanılır. Yeterli alınmadığı zaman kaslar enzimlerle tüketilir ve vücut tarafından elde edilir. Kas kaybı yaşanmasına sebep olur. Yoğun spor yapan kişiler için kas kütlesinin korunması bakımından takviye alınması gerektiği söylenmektedir. Orta ve ileri seviye sporcuların kaslarını korumak için kullanabileceği ilaçlardandır.

Kas ve Vücut Geliştirme Takviyeleri

8. Vitaminler Ve Mineraller

Vitaminler ve mineraller vücudun hayati döngüsünü sağlayan moleküllerdir. Tüketilen besinlerin içinde yeterince bulunmaktadır. Normal bir insan için sadece yediği besinlerden yeterli seviyede alınabiliyorken, kas geliştiren sporcular her zaman yeterli vitaminleri alamayabilirler. Kas geliştirme sporcuları yeterince almazlarsa gelişim hızları düşer ya da vücut olumsuz etkilenir. Bu yüzden tablet ya da toz halinde satılırlar. Multivitamin denen karışımlar ya da büyüme hormonunu destekleyen B grubu vitaminler tercih edilir. Mineraller kuruyemişlerin içinde bolca bulunuyor olsa da supplement üreticileri karışımlarının içine ekleyerek dışarıdan mineral ihtiyacını büyük ölçüde azaltırlar. Ayrıca farklı minerallerin bir arada sunulduğu bitkisel tabletler piyasada satılmaktadır.

Kas ve Vücut Geliştirme Takviyeleri

9. Steroidler

Steroidler; anabolik, androjenik, yağ yakıcı, anti-östrojenler, büyüme hormonları ve insülin hormonları olmak üzere 6 çeşide ayrılır. Alınan takviyeler sadece spor bilgisi değil, aynı zamanda kimya bilgisi ve uzun araştırmalar gerektirir. Vücudun yapısına kimyasal müdahale yapılacağı için vücudu tanımak çok önemlidir. Doğrudan hormonları etkileyen bu maddeler doğru kullanılmadığı takdirde kalıcı sağlık sorunlarına neden olabilirler. Erkeklerde en büyük zararı üreme organlarına verir. Yukarıda da söylediğimiz gibi kullanılması tavsiye edilmeyen ve doğal olmayan yöntemlerdir.

Kas ve Vücut Geliştirme Takviyeleri

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Yazar: admin

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Optimum Lean Whey Protein Tozu İncelemesi